Propozycje czytelnicze

 

 

"Zanim zniknęła" Jane Shemilt

 

"Zanim zniknęła" Jane Shemilt, to dobrze napisany, emocjonalny thriller psychologiczny, który ukazuje rozpad wzorowej angielskiej rodziny. Zniknięcie córki burzy świat zbudowany z pozorów i okazuje się, że Jenny( matka ) żyje w świecie kłamstw, za które być może ma zapłacić właśnie Naomi( córka ). Sprawna pierwszoosobowa narracja, dwie płaszczyzny czasowe - przed zniknięciem i po - tworzą smutną opowieść, w której wszyscy są ofiarami. Jest jeszcze i zaskakujące zakończenie.

"Zanim zniknęła" to powieść, która może budzić w czytelniku sprzeczne emocje. Bardzo dobrze się ją czyta, posiada interesujących, choć trudnych bohaterów i kończy się w sposób trochę kontrowersyjny. Myślę więc, że z tych powodów warto samemu przeczytać tę książkę oraz ocenić jej treść. Zachęcam gorąco! 

 

"Mistrzyni gry" - Sheldon Sidney

 

Tytułowa „mistrzyni gry” to Kate Blackwell, która zdobyła gigantyczną fortunę, zbudowała międzynarodowy koncern, stworzyła finansowe imperium. W dniu wielkiego przyjęcia uświetniającego jej dziewięćdziesiąte urodziny przyjmuje życzenia od najpotężniejszych tego świata. I wspomina długą drogę, jaką było jej życie - od południowoafrykańskiej kopalni diamentów przez paryskie salony po nowojorskie drapacze chmur. Otaczają ją twarze najbliższych... i duchy przyjaciół i wrogów - ludzi, których kochała i którymi po mistrzowsku manipulowała... tę książkę czyta się jednym tchem, nie można się od niej oderwać.
Aby bardziej zachęcić do przeczytania tej pozycji należy dodać, że jej autor Sidney Sheldon (1917-2007) był legendą show-biznesu, sławą Broadwayu, jedynym pisarzem uhonorowanym Oscarem, według "Księgi rekordów Guinnessa" - najczęściej tłumaczonym pisarzem świata.
Ta książka to również bestseller, sprzedawana w milionowych nakładach. Przeczytaj, a sam się przekonasz!

 

 

 

"Zapomniany ogród" - Kate Morton

   W "Zapomnianym ogrodzie" bohaterki drążą tajemnicę pochodzenia, przynależności rodzinnej, tożsamości kobiety, która jako czteroletnie dziecko zeszła z pokładu statku płynącym z Anglii w Maryborough, w Australii. Dziewczynka nie pamiętała jak jej na imię, wiedziała, że na statek wprowadziła ją autorka, a całym jej dobytkiem była niewielka biała walizeczka, w której, między innymi, znajdowała się książka z baśniami. Te baśnie okazały się być jedynym elementem pozwalającym wyruszyć Nell, gdy już była dorosła w fascynującą i bolesną podróż odkrywania własnej przeszłości. Śladami Nell podąża po wielu latach jej wnuczka, Cassandra i to ona odkrywa prawdę o pochodzeniu babci, podobnie jak odkrywa ów tytułowy, zapomniany ogród. "Zapomniany ogród" to książka pełna tajemnic, przepięknych opowieści i silnych kobiet. Książka, która pozwala wędrować ścieżkami fabuły niby labiryntem odsłaniając przed czytelnikami coraz to nowsze informacje o przodkach Nell. Porywająca akcja, świetnie dozowane emocje i świetny język powieści sprawiają, że nie jest się w stanie od niej oderwać. Cudowna książka!. Tę książkę musisz koniecznie przeczytać!

 

 

"Pamiętnik" Nicholas Sparks

      "Pamiętnik" Nicholasa Sparksa jest jedną z najpiękniejszych powieści o miłości ostatnich lat i, chyba, najbardziej znanych. Główni bohaterowie poznali się jako nastolatkowie i spędzili razem lato. Później ona wyjechała z rodzicami i na czternaście lat zniknęła z życia swej pierwszej miłości, ale on jednak o niej nie zapomniał.
Noah Calhoun, dorosły już mężczyzna, pewnego dnia spotyka ponownie tę najważniejszą, jedyną dziewczynę. Allie jest jednak zaręczona i niebawem wychodzi za mąż. Wiedzie spokojne, uporządkowane życie i zaplanowała już swoją przyszłość. Czy spotkanie z Noahem coś zmieni? Czy w Allie obudzą się na nowo dawne uczucia?
"Pamiętnik" to historia o miłości. Miłości prawdziwej, silnej i wiecznej. To opowieść o nadziei, tęsknocie, cierpieniu i poświęceniach. Wyciska łzy, skłania do refleksji.
Warto zapoznać się z losami Noaha i Allie, niby normalni ludzie, znane uczucie, a ile w nim romantyzmu i poezji...

Jeśli jeszcze nie czytałeś, Drogi Czytelniku, to gorąco polecam!

 

 

 

"Emma i ja"  - Elizabeth Lock

      To interesująca opowieść widziana oczami małego dziecka, a dokładniej ośmioletniej Carrie Parker. Zasadniczo niczym nie różni się ona od swych rówieśników. Chodzi do szkoły i lubi się bawić. Wolny czas wypełniają jej marzenia o dalekich podróżach. Jednak rzeczywistość okazuje się okrutna. Pomimo tego, ze kiedyś jej dom był pełen miłości, dziś jest ją tam trudno znaleźć. Wszystko uległo zmianie po śmierci jej ojca. Od tego momentu Carrie, a także jej młodsza siostra-Emma wychowywane są przez matkę, która nie potrafi się nimi zająć i brutalnego ojczyma-Richarda. Dziewczynki są ze sobą mocno związane emocjonalnie. Łączy je ze sobą wspólny, dosyć brutalnie się z nimi obchodzący los. Emma, pomimo tego, że jest młodsza, potrafi sobie dzielnie radzić z jego przeciwnościami, w odróżnieniu od Carrie. Udręczone do granic wytrzymałości, nieświadomie prowokują serię wydarzeń, które prowadzą do nieuchronnej tragedii...
 A może właśnie dzięki temu odmieni się ich życie?

"Emma i ja" to jedna z tych książek, których się nie zapomina. Inna. Wzrusząjąca. Niezwykle przejmująca. I prawdziwa. Nikogo nie pozostawia obojętnym. To pasjonująca powieść obyczajowa dla czytelników, którzy nie boją się trudnych tematów w literaturze oraz cenią książki niebłahe, poruszające sprawy istotne: problem miłości i akceptacji w rodzinie, przyjaźni i samotności, egoizmu i okrucieństwa.

Przeczytajcie ją koniecznie, naprawdę warto! 

  

 

 • Borger - Młodsza siostra
 • Fossum K. - Oko Ewy
 • Chater L. -  Mefisto i ja
 • Lessing D. - Piąte dziecko
 • Brzozowicz G. - Cejrowski - biografia
 • Meyer St. - Intruz
 • Weisberger L. - Diabeł ubiera się u Prady
 • Sparks N. - Pamiętnik
 • Douglas L. - Szata
 • Lee J.Y - Nauczycielka muzyki
 • King St. - Pokochała Toma Gordona
 • Paterson K. - Most do Terabithii
 • Kleinbaum N. - Stowarzyszenie Umarłych Poetów
 • Wańkowicz M. - Ziele na kraterze
 • Terakowska D - W krainie kota
 • Janczyk M. - Antonówka
 • lektury dla szkół ponadgimnazjalnych

 


"Oskar i pani Róża" - Eric-Emmanuel Schmitt

    Książka opowiada o dziesięcioletnim Oskarze, który umiera na białaczkę. W uporaniu się z codziennością pomaga mu tajemnicza Pani Róża. To właśnie ciocia Róża wpada na pomysł pisania listów do „Szanownego Pana Boga”, a także na pomysł potraktowania każdego cennego dnia życia jako kolejnych dziesięciu lat. W taki sposób tytułowy bohater każdego dnia pisze list opisujący „dziesięć lat” jego życia. Bóg jest dla niego kimś coraz bliższym i mały chłopiec otwiera się przed nim coraz bardziej. Dzieli się z nim swoimi myślami, spostrzeżeniami i problemami. Z każdym listem chłopiec zaczyna coraz bardziej wierzyć w Boga. Coraz bardziej jest też pogodzony z tym, że będzie musiał umrzeć...

    Chyba największym atutem tej książki jest to, że daje dużo do myślenia, a jak wiadomo w dzisiejszych czasach jest niewiele książek, które potrafią zadziałać na intelekt czytelnika, albo sprawić, że poczuje on potrzebę dokonania jakichś zmian w swoim życiu. Jest to swoisty przewodnik po życiu. Autor, wcielając się w dziesięcioletniego chłopca, stara się nam przekazać najważniejsze wartości z życia. Próbuje pokazać, że życie jest darem i tylko ten, kto może je stracić, jest w stanie je docenić w pełni. W pewnym sensie jest to ostrzeżenie, ale również wskazówka, że trzeba żyć intensywnie, chwytać każdy dzień i wyciskać go jak cytrynę, ponieważ nie wiadomo kiedy przyjdzie nam pożegnać się ze światem.
    Uważam, że 'Oskar i Pani Róża” powinna być lekturą obowiązkową w szkołach, ponieważ potrafi nauczyć więcej niż wszystkie książki z kanonu lektur obowiązkowych razem wzięte. Kto nie czytał ten niech się nawet nie przyznaje, tylko przyjdzie do bilblioteki i ją wypożyczy!.

 

 

"Nie mów nikomu" - Harlan Coben

Nie mów nikomu – to najbardziej znana powieść Harlana Cobena, która została zekranizowana.

Fabuła: Od śmierci Elizabeth z rąk seryjnego zabójcy minęło osiem lat, ale młody lekarz David Beck nie potrafi o niej zapomnieć. Niespodziewanie pocztą elektroniczną otrzymuje niezbity dowód, że jego żona nadal żyje. Jak to możliwe, skoro jej ciało zostało zidentyfikowane ponad wszelką wątpliwość? Beck ignoruje ostrzeżenie "nie mów nikomu"  i próbuje dotrzeć do sedna mrocznej tajemnicy, której ślady wiodą w przeszłość. Padają następne ofiary, zagadka goni zagadkę...  To świetna książka i wyjątkowo udany debiut. Thriller trzyma cały czas w napięciu i intryguje. Polecam serdecznie!

 

 

 • Gilbert A. - "Kobieta w czerwieni"
 • Picoult J. - "Dziewiętnaście minut"
 • Fox M. - "Paulina w orbicie kotów"
 • lektury do klasy trzeciej
 • Vademecum przedmiotowe - matura 2010
 • słowniki do języka angielskiego

 

 


"Dziewiętnaście minut" - Jodi Picoult

      Jodi Picoult to autorka znana i lubiana, porusza bowiem kontrowersyjne tematy w przystępny sposób.
      W książce  "Dziewiętnaście minut" pisarka kreśli niepokojący portret rodziny i szkoły, w której przemoc wciąż stanowi poważny problem… To poruszająca opowieść o tym, jak trudno poznać kogoś do końca i jak bolesna bywa utrata niewinności. 
     Siedemnastoletni Peter Houghton, od lat poniżany psychicznie i fizycznie przez szkolnych kolegów, zostaje doprowadzony do ostateczności. Feralnego ranka wyrusza do szkoły z plecakiem wypchanym bronią. Dziewiętnaście minut – tyle wystarczy, żeby dopełnić zemsty i na zawsze zmienić życie mieszkańców Sterling. Alex Cormier, sędzina przypisana do sprawy Petera, a prywatnie matka Josie, jego najlepszej przyjaciółki i świadka dramatycznych zdarzeń, znajduje się w dość trudnej sytuacji – czy najpoważniejsza sprawa w jej karierze zburzy jej i tak kruche relacje z córką? Tymczasem Josie zeznaje, że nie pamięta, co się tak naprawdę stało, a rodzice Petera bezustannie badają przeszłość, by dociec, czy w jakikolwiek sposób natchnęli syna do zbrodni.
     "Dziewiętnaście minut" zadaje pytania - Być sobą i narazić się na wykluczenie ze społeczności? Czy udawać, że jest się kimś innym i przez to należeć do „elity”.

Jakże bliskie są to pytania każdemu człowiekowi, nie tylko młodemu, i jak trudno na nie odpowiedzieć. Wierzę, że ta powieść Wami wstrząśnie i pobudzi do refleksji.              
      Serdecznie zapraszam do jej przeczytania.

 

 

1. Literatura piękna:

 • Fante J.   - " Pył "
 • Mac Donald   -  "Godzina przed świtem"
 • Kotowski K. -  "Marika"
 • Małecki J. -  "Przemytnik cudu"
 • Deaver J. -  "Krwawa rzeka"
 • Abrahams P. -  "Koniec historii"
 • Myerson J. -  "Laura"
 • Thomas H. -  "Cook"
 • Williams Ch. -  "W biegu"
 • Pogonowski W. -  "Prima aprilis"
 • Fante J. -  "Bractwo Winnego Grona"
 • Dirie W. -  "Kwiat pustyni"

 

 

 

1. Literatura piękna:

 • Sara MacDonald - Godzina przed świtem
 • Jeffery Deaver – Śmierć na Manhattanie, Krwawa rzeka
 • Patrick Jones – Wszystko się zmieni
 • Julie Myerson – Laura
 • Peter Abrahams – Koniec historii
 • Charles Williams – W biegu
 • Thomas C. Cook – Ostatnie przesłuchanie
 • Anthony Gilbert – Kobieta w czerwieni

 

2. Literatura fachowa:

 • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
 • Maria Wajgner – Prawo i postępowanie administracyjne cz. 1 i 2
 • Franciszek Cieślak – Rysunek zawodowy

 

 

Godzina przed świtemSara MacDonald

Jest to powieść o rodzinnych sekretach i dramatach, które odbijają się echem w kolejnych pokoleniach. Autorka pokazuje nam tę prawdę na przykładzie trzech pokoleń kobiet: Laury, Fleur i Nikki. Przed laty te trzy Angielki mieszkały w Singapurze, gdzie miało miejsce zdarzenie, które zaważyło na ich losach. Pewnego upalnego dnia Fleur, wówczas młoda żona brytyjskiego pilota i matka pięcioletnich bliźniaczek Nikki i Saffie, traci męża. David ginie w katastrofie lotniczej. Niedługo potem Saffie znika bez śladu w Port Dickson, gdzie rodzice zabrali zrozpaczoną Fleur z córkami. W upalne popołudnie Saffie wychodzi z pokoju, gdzie śpi jej odurzona lekami uspokajającymi matka i nigdy nie wraca. Najbliżsi Saffi obwiniają się o to co się stało.

Po latach, owdowiała po raz drugi, Fleur wyrusza z Londynu do Nowej Zelandii, odwiedzić swoją córkę Nikki. Podróż wiedzie przez Malezję. Przypadkowe odkrycie, jakiego dokonuje w Singapurze, sprawia, że jej plany nieoczekiwanie ulegają zmianie. Zarówno Fleur, jak i jej córka muszą ponownie zagłębić się w dramatyczne wydarzenia z odległej przeszłości, aby rozwikłać tajemnicę niewyjaśnionego zaginięcia Saffie. W bolesnej podróży do nieznanych zakamarków pamięci towarzyszą im dwaj detektywi. Egzotyczne zakątki Malezji przesycone zapachem kwiatów stanowią tło dla skomplikowanych relacji pomiędzy matką i córką.

Czy uda się rozwikłać tajemnicę zniknięcia Nikki, czy relacje pomiędzy matką i córką ulegną poprawie, czy przestaną je dręczyć zmory przeszłości? Przeczytajcie tę książkę – naprawdę warto!

 

 

 

 

Free business joomla templates