Łączony obóz szkoleniowy w 3 Batalionie Drogowo-Mostowym w Chełmnie

W dniach 7- 9 października uczniowie klas III Liceum Ogólnokształcącego o ukierunkowaniu „Służby Mundurowe” i III Technikum Informatycznego „Informatyk w wojsku” brali udział w obozie szkoleniowym na terenie Jednostki Wojskowej 3 Batalionu Drogowo-Mostowego w Chełmnie. Program obozu był bardzo bogaty, a jego szczegóły przedstawiamy oczami uczniów.

Pierwszego dnia ćwiczyliśmy taktykę. Głównym celem tych zajęć były sposoby pokonywania terenu różnymi technikami, indywidualnie i w składzie drużyny. Uczyliśmy się reagowania na różne sygnały podawane ręcznie w zależności od sytuacji taktycznej. Poznaliśmy i ćwiczyliśmy procedury związane z zatrzymywaniem pojazdów lub osób nieuprawnionych do poruszania się na terenie zajętym przez wojsko. Po tych zajęciach przegrupowaliśmy się do koszar i zjedliśmy zasłużony obiad. Po obiedzie żołnierz – weteran, będący na misjach w Afganistanie i podwójnie w Libanie, przedstawił nam warunki i szczegóły tych działań zza kulis. Kończąc zajęcia kapitan Wal zaprezentował nam historię jednostki. Kolację i noc spędziliśmy już w naszym internacie. I tak zakończył się dzień pierwszy obozu.

Drugi dzień, pomimo „taktycznej pogody” spędziliśmy na strzelnicach. Dowiedzieliśmy się jak skonstruowane są granaty zaczepne i obronne oraz uczyliśmy się wykonywania rzutów z okopu. Powtórzyliśmy podstawowe informacje dotyczące budowy broni i jej przeznaczenia. Odświeżyliśmy swoją wiedzę i umiejętności z zakresu składania/rozkładania broni oraz załadowania magazynka amunicją. Intensywnie ćwiczyliśmy przyjmowanie postaw strzeleckich leżąc. Po zjedzeniu „schabowego”, przebazowaliśmy się na strzelnicę sportową w m. Klamry. Tam pod czujnym okiem kierownika strzelnicy zweryfikowaliśmy swoje strzeleckie umiejętności z karabinka sportowego. Na deser, każdy oddał strzał z AKM (potocznie zwanym „kałachem”). Po zakończeniu strzelania wróciliśmy do Wronia, aby powtórzyć czynności jak w dniu pierwszym.

Trzeci dzień powitał nas zdecydowaną poprawą pogody. Zajęcia rozpoczęliśmy na poligonie, zapoznając się z aparatami polowymi, radiostacjami i ćwiczeniami z saperami. Organizowaliśmy łącza przewodowe pomiędzy dwoma aparatami polowymi i łącznicą ŁP 10. Programowaliśmy stacje telefoniczne na określoną częstotliwość i nawiązywaliśmy łączność między sobą. Saperzy uczyli nas ustawiać i maskować miny przeciwpancerne pod ziemią. Osobną atrakcją było przygotowanie „kanapek osobowych” w stanowisku strzeleckim. Większą kanapkę o dwie osoby przygotowali chłopcy. Po zjedzeniu ostatniego obiadu w Chełmnie, udaliśmy się na plac apelowy jednostki. Tam, Dowódca Jednostki pan ppłk Sylwester DROZD oficjalnie zakończył zajęcia wojskowe. Każdemu uczniowi wręczył certyfikat ukończenia szkolenia oraz drobne upominki. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia przebazowaliśmy się autokarem do Wronia. I tak zakończył się pierwszy, łączony obóz w 3 batalionie drogowo-mostowym w Chełmnie. Pozostało wiele ciekawych, wojskowych wrażeń. Dzięki dowódcy jednostki i wszystkim żołnierzom, nabyliśmy wiele specjalistycznych umiejętności, których nie moglibyśmy ćwiczyć i poznać w naszej szkole. Zmienialiśmy trzykrotnie miejsce pobytu z Wronia do Chełmna i z powrotem. Bezpieczeństwo przebazowania gwarantował nam autokar kierowany przez p. Dariusza Wawrzona. Dziękujemy dyrekcji szkoły oraz paniom z sekretariatu za nieocenioną pomoc w organizacji obozu. Obozem miał przyjemność kierować mjr rez. K. Kończewski. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Wyszukiwarka

Free business joomla templates