Uroczystości w 1OSK w Grupie

To było dla nas szczególne wyróżnienie. Młodzież z naszych klas mundurowych została zaproszona, jako jedyna cywilna grupa, na uroczystą zbiórkę kończącą szkolenie przygotowawcze w 1 Ośrodku Szkolenia Kierowców w Grudziądzu. Podpisano pierwsze w historii Wojska Polskiego kontrakty z żołnierzami służby przygotowawczej na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. W sumie kontrakty podpisało 170 żołnierzy, a 12 spośród nich zrobiło to podczas uroczystej zbiórki w obecności szefa Sztabu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – płk. Ryszarda Szczepińskiego.

 

 

Kontrakty z absolwentami szkolenia przygotowawczego zawierali przedstawiciele jednostek Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Po zawarciu kontraktu żołnierze, którzy w większości są kierowcami samochodów ciężarowych z kategorią C, są zobowiązani do odbywania wojskowych ćwiczeń rotacyjnych w liczbie do 30 dni w ciągu roku. Szkolenie przygotowawcze – podstawowe i specjalistyczne trwało 3 miesiące. Podstawowe - obejmowało m.in. zasady pełnienia służby, odbywania strzelania, ćwiczeń taktycznych, musztry oraz regulaminów. Specjalistyczne - ukierunkowane było na zapoznanie się ze specyfiką sprzętu wojskowego oraz jego obsługą. Jak powiedział mjr Jan Urbański, zastępca komendanta 1 OSK osoby, które rozpoczynały szkolenie w Ośrodku posiadały już prawo jazdy wymaganych kategorii, dlatego przeszły tylko szkolenie z obsługi pojazdów typowo wojskowych.

Mjr Urbański chwalił również sprawność fizyczną żołnierzy i postępy jakie zrobili w sztuce walki wręcz. Mjr Robert Kempiński, kierownik Cyklu Szkolenia w 1 OSK podkreślał duże zaangażowanie elewów, które przekładało się na bardzo dobre wyniki szkolenia. „Warto podkreślić, że w większość są to osoby ze średnim i wyższym wykształceniem – ekonomiści, ratownicy medyczni, nauczyciele – aż miło z takimi ludźmi pracować” – powiedział.

Po przyjeździe do Ośrodka naszej grupie umożliwiono zwiedzanie aut, będących na wyposażeniu armii. Młodzież miała okazję poczuć się jak kierowcy wojskowej wersji samochodu Hammer i opancerzonego samochodu transportowego oraz jak załoga Rosomaka.
Po zakończeniu uroczystości na placu defiladowym major Henryk Cybulski oprowadził nas po jednostce, w której odbył swoje ostatnie lata służby zawodowej.
Zwiedzaliśmy wojskową kaplicę, kantynę i koszary. Jeden z uczestników wycieczki nie oparł się również pragnieniu nawiązania "łączności" z oficerem dyżurnym, co wprowadziło w zakłopotanie koszarową służbę dyżurną.
Na zakończenie naszej wizyty w stołówce wojskowej zostaliśmy poczęstowani pyszną grochówką, po czym szczęśliwie powróciliśmy do szkoły.


ZAPRASZAMY DO GALERII

(wykorzystano fragmenty artykułu autorstwa Agnieszki Szkody, pt. "Pierwsze kontrakty po szkoleniu przygotowawczym")

Wyszukiwarka

Free business joomla templates