Z transplantologią na TAK

W dniu 18 października w naszej szkole odbyło się, już po raz trzeci, spotkanie edukacyjne na temat pobierania i przeszczepiania narządów oraz tkanek.

Spotkanie zorganizowane zostało przez pielęgniarkę szkolną, panią Jolantę Topij. Zaproszone panie, Joanna Kotwicka i Monika Siekierka, są wolontariuszkami stowarzyszenia „Zycie po przeszczepie” w Bydgoszczy. Panie przedstawiły zgromadzonej młodzieży aspekty prawne, medyczne i etyczne związane z problematyką transplantacji. Młodzież, jak i nauczyciele otrzymali „oświadczenia woli” oraz ulotki informacyjne.

 

Niespodziankę wszystkim uczestnikom spotkania zrobił uczeń klasy II Technikum Informatycznego  Mateusz Ciołek, który jest po transplantacji serca. Młodzież była zaskoczona, że w naszej szkole mamy osobę, która otrzymała „drugie życie”.

 

Mateusz opowiedział o swoich przeżyciach przed i po operacji, o wszystkich emocjach, które mu nieustannie towarzyszyły. Chłopiec miał wielkie szczęście, że znalazł się dawca tak ważnego organu. Dzisiaj jest zdrowym i uśmiechniętym nastolatkiem. Jednak musi pamiętać, aby dbać wyjątkowo o swoje zdrowie i systematycznie brać leki immunosupresyjne.

Przykład naszego kolegi uzmysłowił nam, jak zagadnienie transplantacji jest ważnym elementem współczesnej medycyny, dając szanse na nowe życie.

 

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ ZE SPOTKANIA

Wyszukiwarka

Free business joomla templates